Fakty i Mity na temat gorsetów

O czym warto wiedzieć nosząc gorset? Czy gorsety są niebezpieczne dla zdrowia? W jaki sposób działa gorset? Jakich można się spodziewać rezultatów a jakie są nierealne?

Siostrzane gorsety powstały w odpowiedzi na nasze własne potrzeby. Same potrzebowałyśmy gorsetów, a widząc rezultaty także nasze przyjaciółki, koleżanki, potem koleżanki koleżanek… tak powstał Five Sisters Project. Dalej tak działamy – głównie dzięki poleceniom i rekomendacjom. To podstawa siostrzanego projektu. Natomiast gorsety stają się coraz bardziej popularne. Rośnie zainteresowanie tym tematem, a w Internecie można spotkać wiele mylnych opinii. Większość wydaje nam się, że została napisana przez osoby, które gorsety widziała tylko na zdjęciach. Czasem są to opinie osób, których zdanie cenimy w wielu innych kwestiach, ale wrzucają one wszystkie typy gorsetów do jednego worka, a typy gorsetów są różne i nie raz istotnie się od siebie różnią, także wpływem na sylwetkę. Zatem po to jest ten post. Aby podsumować nasze doświadczenie, doświadczenie naszych klientek, współpracujących z nami trenerów personalnych, dietetyków oraz fizjoterapeutów.

#1! Mit – Gorset przemieszcza narządy wewnętrzne.

To chyba najpoważniejszy zarzut jaki pada w stronę gorsetów. I aby sprawę wyjaśnić trzeba wprowadzić rozróżnienie na różne typy gorsetów. Nasze gorsety modelujące typu waist trainer znacznie różnią się od tradycyjnych gorsetów. Takie tradycyjne gorsety dużo mocniej krępują żebra i samą talię. Większość posiada regulację za pomocą wiązań i sznurowań, które pozwalają mocniej skrępować talię. Istnieje tu ryzyko, że stworzymy zbyt mocne punktowe opięcie i uciśniemy narządy wewnętrzne. Natomiast nasze gorsety modelujące nie posiadają regulacji za pomocą sznurowań. Gorsety są lekko wyprofilowane a ich szerokość reguluje się poprzez trzy rzędy zapięć na haftki. Ich zadaniem jest równomierne opięcie wszystkich partii mięśni brzucha, aby wspomagać ich szybsze obkurczanie. Gorset krępuje mięśnie skośne brzucha, hamując ich rozrost. Mięśnie się wydłużają i wysmuklają, a w ten sposób talia staje się bardziej zaznaczona. Oznacza to, że gorset modeluje sylwetkę, a nie ją deformuje. Nie można spodziewać się całkowitej zmiany typu sylwetki. W sylwetce można pracować nad spadkiem poziomu tkanki tłuszczowej, kształtować tkankę mięśniową, gorset też skoryguje postawę i schowa odstające żebra, ale nie zmieni układu kostnego. Takie oczekiwania są nierealne i mogą mieć miejsce tylko przez operacje i ingerencje chirurga lub przez wieloletnie noszenie tradycyjnych gorsetów.

#2! Prawda – Gorset może osłabić mięśnie pleców.

Drugą najważniejszą i najistotniejszą kwestią odnoszącą się do gorsetów jest ich wpływ na mięśnie wokół kręgosłupa. Gorset koryguje postawę – ściąga łopatki, prostuje plecy i pomaga utrzymywać postawę zdrową dla kręgosłupa. Dlatego współpracujemy także z fizjoterapeutami i rehabilitantami, którzy polecają nasze gorsety przy wadach postawy. Jednak warto mieć na uwadze, że gorset wykonuje też część pracy za nas. Utrzymuje pionową postawę i w ten sposób nieco wyręcza naturalny gorset mięśniowy wokół kręgosłupa. Dlatego systematycznie nosząc gorset należy pamiętać o aktywności fizycznej i raz na jakiś czas (najlepiej raz w tygodniu) wykonać zestaw ćwiczeń wzmacniających mięśnie pleców. Taki zestaw znajdziecie tutaj. Warto wykonywać go nawet jeżeli nie nosi się gorsetów. Zwłaszcza prowadząc siedzący lub stojący tryb życia. Ryzyko osłabienia mięśni pleców występuje u osób nieaktywnych fizycznie a noszących gorsety bardzo regularnie przez długi okres.

#3! Jak działa gorset?

Gorset ma wiele zastosowań. Można go używać jako bieliznę korygującą i cieszyć się natychmiastowym efektem wyszczuplenia, ale gorset też super wspomoże walkę o utratę nadprogramowych kilogramów. Co prawda, nie należy go traktować jako substytut ćwiczeń i zdrowej diety, ale na pewno znacznie przyśpieszy ich efekty. Nie raz zdarza się, że trzymając dietę i trenując, brzuch jest partią ciała, którą najtrudniej wymodelować. Głównym celem gorsetu jest szybsze obkurczanie mięśni brzucha. Pozwala to na osiągnięcie szybszych efektów przy dużych redukcjach wagi lub po powrocie do figury po ciąży. Dodatkowo skóra staje się bardziej jędrna i szybciej się wchłania. Gorset można wykorzystywać też do różnych zabiegów kosmetycznych jak na przykład body wrapping. Gorsety stosowane są też przez zawodników sportów sylwetkowych, gdzie poprzez krępowanie mięśni skośnych brzucha hamuje się ich nadmierny rozrost, mięśnie brzucha wydłużają się i wysmuklają, a talia staje się bardziej zarysowana. Po ciąży gorset pozwala też walczyć z rozstępem mięśni prostych brzucha, czyli tak zwanych rozstępem kresy białej. Gorset można nosić przy różnych innych schorzeniach, dla których występują gorsety lub pasy ortopedyczne (np. przy przepuklinie lub przy wadach postawy o ile nie jest to na tyle istotna wada, że bardziej efektywny byłby gorset robiony na miarę, dostosowany indywidualnie). Choć przy każdym schorzeniu zalecamy wcześniejszą konsultację ze swoim lekarzem.

#4! Czy każdy może nosić gorset?

Po gorsetach można się spodziewać fantastycznych efektów. Pomagają też w wielu schorzeniach, natomiast są też sytuacje, w których gorset trzeba odradzić lub skonsultować się ze swoim lekarzem. Noszenie gorsetu jest niewskazane przy refluksie żołądka oraz wrzodach żołądka. Po cesarskim cięciu najlepiej rozpocząć noszenie gorsetu po upływie dwóch miesięcy, a jeżeli wystąpiły komplikacje poporodowe najlepiej skonsultować się dodatkowo ze swoim lekarzem prowadzącym. W przypadku porodu siłami natury gorset można już nakładać na drugi dzień, jednak można mieć na uwadze, że gorset ma ograniczoną możliwość regulacji jego szerokości a początkowo następuje też duży naturalny spadek obwodów. Dlatego najczęściej gorset zakupywany jest po upływie miesiąca po porodzie lub w sytuacji, gdy naturalny spadek obwodów już znacznie wyhamował. Raczej staramy się odradzać zakup gorsetów przed porodem, a dokonywanie zakupu już po okresie połogu do aktualnych wymiarów. Wówczas jest pewność, że rozmiar gorsetu będzie prawidłowo dobrany, a dostawa zwykle trwa do 2 dni, więc nie będzie też trzeba na niego długo czekać. Zdajemy sobie sprawę, że młode mamy nie mają ani chwili wytchnienia i czasem trudno znaleźć nawet kilka minut na złożenie zamówienia przez Internet. W takich sytuacjach można złożyć zamówienie telefonicznie i opłacić je przy odbiorze u kuriera.

#5! Mit! Ćwicząc w gorsecie szybciej wypocę tkankę tłuszczową.

Kolejny największy mit gorsetów dotyczy rzekomego wypacania tkanki tłuszczowej. Wiele osób myśli, że chodząc w gorsecie podwyższona temperatura ciała powoduje mocniejsze pocenie się i spalanie tkanki tłuszczowej. Prawda wygląda tak, że w największej części wypacana jest woda z organizmu. Daje to też efekt wyszczuplenia i spadku obwodów, ale chwilowy. Trudno jednoznacznie ocenić czy podwyższona temperatura ciała przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Jest tyle samo badań naukowych potwierdzających jak i zaprzeczających tej tezie. Według niektórych prac dowiedziono, że organizm przebywając w niskiej temperaturze spala więcej tkanki tłuszczowej, bo musi wytworzyć więcej energii na ogrzanie ciała, w innych natomiast dowiedziono, że to wysoka temperatura otoczenia przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Jak dotąd kwestia ta jest nierozstrzygnięta i być może zależy od innych indywidualnych czynników. Natomiast w gorsetach przede wszystkim chodzi o szybsze obkurczanie mięśni brzucha, wysmuklanie ich i wydłużanie, a te efekty są niepodważalne.

#6! Czy gorsety pomagają tracić na wadze?

Gorsety pomagają tracić na wadze, choć jak niejednokrotnie podkreślamy nie są substytutem ćwiczeń i zdrowej diety. Choć nie raz otrzymujemy maile, że naszym klientkom udało się stracić niemało centymetrów nie ćwicząc i nie zmieniając diety to nie jest to regułą. Staramy się odradzać naszym klientom też wszystkie diety głodówkowe.  O ile ich stosowanie od czasu do czasu jako detoks nie jest niegroźne tak długotrwałe męczenie się restrykcyjnymi dietami nie przyniesie nic dobrego i prędzej czy później doprowadzi do efektu jo-jo. Warto zadbać o zdrową zbilansowaną dietę uwzględniająca nasze indywidualne dzienne zapotrzebowania na kalorie (BMR), które bierze pod uwagę zarówno intensywność wysiłku fizycznego jaki uprawiamy jak i zapotrzebowanie energetyczne na codzienne czynności. Mówi się, że brzuch robi się w kuchni i na pewno jest w tym dużo prawdy. Osoby, którym zależy pięknym i płaskim brzuchu na pewno powinny ograniczyć cukry do minimum, nie mówiąc już o fast food’ach, przetworzonej żywności, niezdrowych przekąskach czy alkoholu. Nie dajmy się jednak zwariować, bo wszystko jest dla ludzi, ale jak z wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek.

Gorsety wykorzystywane są też w skrajnych sytuacjach. Przy dużych problemach z nadwagą gorsety często zamawiane są przez dietetyków dla swoich podopiecznych. Wówczas nosi się gorset także w czasie spożywania posiłków, co ogranicza napady łaknienia. Na pewno warto spróbować gorsetu przed decyzją o operacji zmniejszenia żołądka i ingerencję chirurgiczną.

W odwrotnej sytuacji, gorsety są także stosowane po liposukcjach, gdyż bielizna uciskowa robiona na wymiar niejednokrotnie zbyt często ulega szybkiemu rozciągnięciu i już niedostatecznie opina sylwetkę, podobnie jak standardowe pasy poporodowe.

#7! Czy gorsety dają trwałe rezultaty?

I tak i nie. Gorsety dają efekt natychmiastowy wyszczuplenia sylwetki jak bielizna korygująca, ale i pozwalają trwale wysmuklić sylwetkę i podkreślić talię. Wymaga to początkowo trochę regularności w noszeniu, natomiast nic nie jest dane na zawsze. Nawet po osiągnięciu zamierzonego efektu trzeba raz na jakiś czas wkładać gorset dla jego podtrzymania.

Intensywność noszenia gorsetu uzależniona jest od formy startowej, zamierzonego celu, aktywności fizycznej, diety oraz innych czynników indywidualnych. Jeżeli poprzez trening siłowy nasza talia zaczęła zanikać i zależy nam tylko na jej powrocie, noszenie gorsetu lub pasa w czasie treningu powinno wystarczyć. Jeżeli Twoja sylwetka wymaga więcej pracy możesz nosić gorset przynajmniej o 4 godziny dziennie. W tygodniu zrób jeden lub dwa dni przerwy. Nie zapomnij o ćwiczeniach wzmacniających mięśnie pleców raz w tygodniu. Zadbaj o zrównoważoną dietę i treningi. Absolutnie nie śpij w gorsecie. Zachowaj umiar i zdrowy rozsądek, a odniesiesz z noszenia gorsetu same korzyści.

 

 

9 thoughts on “Fakty i Mity na temat gorsetów”

 1. Dzien dobry. Prosze o o formacje, ktorzy fizjoterapeuci polecaja Wasze gorsety.
  Wg moich informacji gorsety oslabiaja miesnie i nie nalezy ich nosić. Nie wierze w to, ze podczas cwiczen pomagaja w czymkolwiek. Pozdrawiam, Ania

 2. Dzień dobry,
  We wpisie podnosimy kwestię, że występuje ryzyko osłabienia mięśni przy codziennym stosowaniu gorsetu przez długi czas zwłaszcza u osób nieaktywnych fizycznie. Tłumaczymy w jaki sposób do tego dochodzi. Gorset wykonuje trochę pracy za nas – utrzymując pionową postawę. W ten sposób mięśnie, nie stymulowane ćwiczeniami, mogą ulec rozleniwieniu. Dlatego zalecamy, aby przynajmniej raz w swojej tygodniowej rutynie znaleźć miejsce na ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców i podajemy link do przykładowego zestawu ćwiczeń. Natomiast u osób uprawiających systematycznie sport nie ma takiego ryzyka, a „osłabieniu” ulegają tylko mięśnie skośne brzucha, które poprzez skrępowanie ulegają wydłużeniu i wyskumleniu. W ten właśnie sposób talia staje się bardziej widoczna i podkreślona. Gorset przy ćwiczeniach pozwala modelować sylwetkę, krępuje mięśnie skośne brzucha, których rozrost chcemy zahamować, by kształtować naszą sylwetkę w określonym kierunku. Gorset jest nieocenioną pomocą również w szybszym okurczaniu się mięśni, a także i w szybszym wchłanianiu się skóry przy dużych redukcjach wagi i po ciąży. Jeżeli trenując nasza sylwetka rozwija się w zamierzonym kierunku i dalej możemy pochwalić się satysfakcjonującymi nas proporcjami sylwetki to gorset nie jest potrzebny. Dla nas bardzo gorsety pomogły i mamy grono zadowolonych klientek, które trafiają do nas z polecenia, widząc rezultaty u swoich sióstr, córek czy koleżanek. Nigdzie się specjalnie nie reklamujemy, poza prowadzeniem profili społecznościowych i przeważająca większość naszych klientek to stałe klientki lub klientki z polecenia. Każda z nas ma też swoją inną działalność zawodową, a firmę prowadzimy z pasji i wiary dobry produkt, który nam pozwolił osiągnąć zamierzone efekty. Nie prowadzimy i nie zamierzamy prowadzić agresywnej reklamy, bo mamy świadomość, że nie jest to produkt dla każdego. Współpracujemy z fizjoterapeutami, którzy zakupują u nas gorsety dla swoich podopiecznych a my oferujemy rabaty cenowe, natomiast nie mamy zgody na wykorzystywanie ich danych personalnych w celach marketingowych i reklamy.
  W razie jakichkolwiek innych pytań lub wątpliwości zapraszamy do dyskusji, bo gorsety są na rynku stosunkowo od niedawna, w znaczniej mierze różnią się też konstrukcją od tradycyjnych gorsetów, a informację w internecie często zakłamują ich obraz, także przejaskrawiając możliwe do uzyskania efekty i poprzez ingerencję grafika w wiele opublikowanych w internecie zdjęć.
  Pozdrawiamy,
  Siostry

 3. Bardzo prosze linki do najlepszych gorsetów chętnie spróbuje ale tego na rybki jest sporo

 4. Witam. Mam bardzo rozepchane żołądek, przez co jest mi bardzo trudno schudnąć. Przy rozmaitych dietach chudnie mi wszystko, tylko piłka żołądka wciąż pozostaje denerwująco duża. Czy gorset pomoże w takim problemie?

 5. Dzień dobry,
  Nie do końca czuję się specjalistka w tym zakresie, ale wiele naszych klientek mówiło, że gorset jest w tym pomocny i szkoda, że o tym wcześniej nie wiedziały i nikt im nie powiedział. Nasze klientki podkreślały, że nie zdejmowały gorsetu do posiłków. W ten sposób jadły mniejsze porcje i bardziej regularnie. Udało im się znacząco zredukować obwody nawet w przypadkach, w których nie mogły ćwiczyć ze względu na inne schorzenia zdrowotne. Także myślę, żę warto wypróbować gorset, choć muszę podkreślić, że będzie to od Pani wymagało dużo samodyscypliny i regularnego noszenia.

 6. Każdy gorset szkodzi, by wyszczuplić ciało potrzebujemy odpowiednio jeść i ewentualnie dodatkowo ćwiczyć, nic dodać, nic ująć. Nie powinno się w żaden sposób ściskać naszych narządów wewnętrznych bo to jest w dłuższej perspektywie bardzo niebezpieczne.

 7. Dzień dobry,
  Niestety nie czujemy się kompetentne, aby udzielić odpowiedzi na to pytanie. Nie miałyśmy okazji wcześniej skonsultować tej przypadłości ze specjalistą. Myślę, że najlepiej, gdyby skonsultowała to Pani ze swoim lekarzem, szczegółowo zaznajomionym z Pani stanem zdrowia. Może mu też Pani pokazać typ gorsetu, który Panią interesuje. Gorsety wiązane z regulacją z tyłu na sznurowania to dużo silniejsze gorsety, noszone raczej okazyjnie. Natomiast gorsety typu waist trainer zapinane na haftki z przodu (bez regulacji z tyłu) są wersją mniej agresywną.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top