Czas ucieka Ci przez palce? Planuj z nami!

Dobra organizacja czasu to gwarancja osiągnięcia zamierzonych celów. Tylko dzięki niej w nadmiarze obowiązków znajdziesz czas na trening i prawidłową dietę. A dobra organizacja czasu to umiejętność nabyta, którą jak każdą inną zdobywa się poprzez ciągłą praktykę. Jest treningiem umysłu, który może zaprocentować lepszymi rezultatami w pracy lub na uczelni, szybszymi efektami treningów i poprawą relacji z bliskimi. Dlatego, jeżeli kolejny raz coś Ci się nie udało, zawaliłaś terminy lub czujesz, że czas ucieka Ci przez palce – weź kontrolę nad swoim życiem i zaplanuj wszystko co powinna zrobić, by znaleźć się tam gdzie chciałabyś być.

plan tygodnia post

Każdy ma swoje metody planowania własnego czasu i nie ma co ich porównywać między sobą. Po prostu wybierz tą, dzięki której jesteś w stanie zrobić najwięcej. My w tej dziedzinie jesteśmy tradycjonalistkami. Nie ma to jak kawałek zwykłej kartki, którą zawsze mamy pod ręką lub schowaną w kalendarzu. W kalendarzu zapisujemy tylko najważniejsze sprawy jak godziny i miejsca spotkań, umówionych wizyt. Nie mącimy sobie widoku szeregiem „małych” codziennych spraw, które musimy wykonać. Dlatego najczęściej zapisujemy je na jednym z z naszych plannerów, które udostępniamy poniżej.

Tydzień rozpoczynamy od spisania tygodniowej listy zadań, czyli wszystkich tych spraw które chciałybyśmy załatwić – małych i dużych. Jeżeli tydzień zapowiada się spontanicznie i trudno dokładniej zaplanować czas, bo wiele planów zależy na przykład od innych osób, zwykle pozostajemy tylko przy tej liście. Nadajemy zadaniom priorytety i w każdej wolnej chwili staramy się zrealizować jedno z zadań i je wykreślić (uwielbiamy wykreślanie zakończonych zadań:)).

tygodniowa lista zadań

Natomiast, jeżeli tydzień mamy już z góry nakreślony poprzez spotkania czy umówione wizyty, to staramy się umieścić spisane zadania do wykonania na kalendarzu tygodniowym. Powtykać, gdzie się tylko da:) Nie zapominamy też o treningach, które ustalamy w konkretne dni, by później nie było wymówek. Możesz też określić partie ciała, na których będziesz skupiała się w danym dniu.

plan tygodnia

Ale bywają także dni, w których sprawy piętrzą się i piętrzą, a my nawet nie wiemy od czego zacząć. W takie dni często wykorzystujemy planowanie dniowe, gdzie określamy sobie godziny i czas na zadań. W takich sytuacjach najłatwiej jest zapomnieć o diecie i systematycznych posiłkach, a lodówka często świeci pustkami usprawiedliwiając sięganie po niezdrową żywność. Dlatego na dole znalazło się też miejsce na jadłospis i listę zakupów.

plan dnia

Jeżeli jednak taka szczegółowość organizacji czasu Ci nie odpowiada – jest zbyt dokładna, a musisz pamiętać tylko o najistotniejszych sprawach – najlepszy będzie kalendarz miesięczny. To bardzo dobry sposób na zapisanie terminów opłat rachunków, wizyt u lekarzy, spotkań ze znajomymi, planowania weekendów i treningów.

plan miesiąca

Wszystkie te plannery udostępniamy też w pliku pdf: Organizer Five Sisters Project. Jeżeli przez większość roku z planowaniem byłaś na bakier i w kalendarzu hula pustka, albo jest on po prostu zbyt siermiężny i ciągle przegrywa w walce o miejsce w Twojej torebce – takie rozwiązanie będzie dla Ciebie w sam raz.  U nas się sprawdza!

Pamiętaj też, że planowanie skutecznie redukuje poziom stresu, który niekorzystnie wpływa na Twoją wagę (pisałyśmy już o kortyzolu). Może też poniedziałki nie będą już takie straszne?

Jeżeli masz swoje sprawdzone sposoby na planowanie czasu, prosimy podziel się nimi w komentarzu lub odezwij się w wiadomości.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *